Ugrás a fő tartalomra

Sally Nicholls: An Island of Our Own (A mi kis szigetünk)

Hogy akadtam rá: Sally Nicholls fanatikus vagyok.

Úgy általában az egészről: Holly árva, amikor 11 éves volt, elvesztette az anyját, 6 éves korában pedig az apját. Azért nem került csak állami gondozásba, mert a bátyja, Jonathan 18 évesen elvállalta, hogy a testvérei gyámja legyen, noha le kellett mondania így arról, hogy egyetemre menjen. Jonathan egy kávézóban dolgozva próbál elég pénzt keresni, de így is szűkösen jönnek ki és új ruhákra már nem igazán telik. Hiába élnek még a nagyszüleik, ők már annyira öregek és betegek, hogy nem tudják őket ellátni, és sokat sem tudnak segíteni, ezért is kell Hollynak vigyáznia bébiszitter helyett az öccsére, így sok mindenből kimarad és hiányolja, hogy önfeledten gyerek lehessen. Ezen a nyáron azonban Irene nagynéni kincse, amit rájuk hagy, megváltoztathatja az életüket, ha sikerül megtalálniuk.

Ha már Sally Nicholls neve szerepel egy gyászról szóló könyvön, akkor felkészültem arra, hogy órákig sírni fogok rajta. De sajnos/nem sajnos ez nem így lett, azt hiszem, ez Nicholls első igazi rózsaszín, bolyhos érzést kiváltó könyve, de még így is kellemes olvasási élményt nyújtott.

A történetet az írónő a kedves embereknek dedikálja, és meg is jegyzi, hogy tudja, hogy van sok gonosz ember, de ez a regény most nem nekik szól. És az egyetlen kifogásom ez csak ezzel a könyvvel kapcsolatban, hogy elég nehéz volt elhinnem, hogy amikor a gyerekek felrakják internetre a kincshez (ami nem szentimentális dolog, hanem valóban sok pénzt ér) vezető nyomokat, akkor eszükbe se jut, hogy elmegy oda más és kiássa. Persze, a gyerekfőhősünknél ez még érthető, de a felnőttekben sem merül fel ez a probléma, és nem hiszem, hogy mindenki ennyire naiv lenne.

De ezen kívül teljesen élvezhető kis kalandos könyvet kapunk, ami gyerekkönyvnek persze tökéletes, noha az alaptémákkal lehetett volna komorabb hangulata is. A fővonal az, hogy milyen is felnőni úgy, hogy nincsenek az embernek szülei vagy nincs olyan gyámszülője, aki jóval idősebb és egyfajta biztonságot tud nyújtani. Nagyon szívbe markoló mondatokkal képes hozzánk szólni a főhős, ugyanis ő írja a könyvet és mesél nekünk közvetlenül – például arról, hogy milyen az, amikor rájönnek, hogy nincsenek szülei és vagy ízléstelen kérdéseket tesznek fel neki vagy pedig a kérdezők várják el, hogy őket vigasztalják meg, mert csak a saját szórakoztatásukként élik meg más tragédiáját.

Sajnos anyagi gondok is járnak ezzel, hogy csak a testvérük tartja el őket, ezért azt is bemutatja a könyv, milyen lélekfelemésztő tud lenni, ha az ember folyamatosan a megélhetésén aggódik. Ugyanakkor azt is felhozza, hogy mindenki saját problémája teljesen jogos, hiába van az emberekben egy olyan késztetés, hogy azt mondják, örülj, hogy legalább nem éhezel, mint az afrikaiak. De még így is azt a pozitív üzenetet hordozza a történet, hogy van értelme átvészelni a nehéz időket, és hogy az az élet egy nagy kaland, mindig meg kell találni azt a nézőpontot, ami segít úgy felfogni a dolgokat, és sosem szabad szem elől tévesztenünk, hogy az életben az egyik legfontosabb dolog, hogy jól érezzük magukat.

A másik főmotívum az emberek kedvessége és hogy mennyire fontos lehet egy-egy szó vagy gesztus is egy vadidegentől. Persze, elég idealizált volt ez a történetben, hogy mindenki segítőkész volt a szereplőinkkel, de pont ezt akarja bemutatni, hogy milyen sokra mehetnénk akkor, ha egy fokkal több emberségesség szorulna belénk. Másfelől pedig azt is bemutatja, hogy az internetes kapcsolatok ugyanúgy valódi barátságok is lehetnek, mintha személyesen ismernénk egymást, hiszen az emberek szóban is tudják egymást támogatni és az is a világot jelentheti.

A családi kapcsolatokra nagy hangsúlyt fektetett Nicholls, hiszen eleve három testvér története ez, de ugyanakkor látunk másfajta kapcsolatokat is, amik elég keserédesek. Van olyan szülő, aki nem tudja rendesen kifejezni az érzelmeit és az egész életét elvesztegette és a gyereke még a halála után sem biztos benne, hogy szerették-e egyáltalán. De előkerülnek olyan szülők is, akiket egyáltalán nem érdekel a gyerekük. Ezekkel persze azt is felveti kérdésnek Nicholls, vajon mennyire határoznak meg minket a szüleink és mennyire fogjuk elkövetni az ő hibáikat.

Az Island of Our Own képében egy nagyon aranyos és lélekmelegítő könyvet kapunk, aminek a családi kapcsolatok állnak a középpontjában, és hogy milyen sokat is tud jelenteni egy-két jótevő (akár idegen) segítsége.

Kedvenc karakter: -

Ami kifejezetten tetszett: szívmelengető történet

Ami nem tetszett: egy kicsit traumatikusabb sztorit vártam :D

A történet: 5/5 pontból

A karakterek: 5/5 pontból

A borító: 4/5 pontból

Kiadó: Scholastic Press

Kiadás dátuma: 2015. április 2.

Oldalszám: 240 oldal

Honnan: saját, papírpéldány, születésnapi ajándék

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Top 10: Kedvenc disztópiás/poszt-apokaliptikus regény

A LISTA FOLYAMATOSAN FRISSÜL! (utoljára frissítve 2016. május 22 .) 10. James Dashner: Az útvesztő (ifjúsági, 3 részes sorozat) Thomas egy hideg, sötét liftben tér magához, s az egyetlen dolog, amire emlékszik, az a keresztneve. Minden más eltűnt az emlékezetéből. Amikor a lift ajtaja kinyílik, Thomas a Tisztáson találja magát egy csapat srác között. A Tisztáson élő fiúk mindennap Futárokat küldenek a lakóhelyüket körbeölelő Útvesztőbe, amelyet nehéz kiismerni, mivel a falai minden éjjel elmozdulnak. Thomas, az utolsóként érkező újonc számára egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az Útvesztő egy kód, ami megfejtésre vár. Úgy dönt tehát, hogy ő is Futár lesz. Annak viszont, hogy a megfejtés közelébe kerüljön, komoly ára van: például olyan lényekkel is találkoznia kell, akik elől mindenki más menekül. EGYSZER CSAK MINDEN MEGVÁLTOZIK… …megérkezik a Tisztásra az egyetlen lány, Teresa, aki nemcsak Thomasra lesz nagy hatással, hanem az egész csapat sorsára is. James Dashner tril...

Kass Morgan: The 100 - A kiválasztottak

Hogy akadtam rá: Keresgéltem a friss megjelenések között, aztán készült belőle tévésorozat. Sorozat: A The 100 1. része. Úgy általában az egészről:  Clarke egy olyan városszerű űrhajón él, ahol minden bűnért halál jár. Kivéve ha kiskorú vagy, akkor bezárnak, és a tizennyolcadik születésnapodon kapsz egy tárgyalást. De Clarke tudja, hogy hiába, ez már csak látszat, ugyanis az elmúlt években mindenkit kivégeztek, ezért is gondolja, hogy lejárt az ideje, amikor a főorvos meglátogatja. Aztán rá kell jönnie, hogy a hajó Főkancellára titkos projektbe kezdett, és 100 fiatalkorú börtönre ítéltet küld a radioaktív Földre, ami egy nukleáris háború után lakhatatlanná vált. Clarke-nak amúgy sincs mit vesztenie, mert a szüleit kivégezték és az egészről a legjobb barátja, Wells tehet. Wells pedig megpróbálta felgyújtani az egyetlen Földről megmentett fát, hogy a lehető leglátványosabb bűnt kövesse el, hogy az apja, a Főkancellár ne tudja ne Clarke után küldeni az öngyilkos küldetésre, mer...

Cassandra Clare: City of Glass - Üvegváros

Hogy akadtam rá: Először lett a Harry Potter, aztán sok-sok fanfic író. Köztük Cassandra Claire, aki miatt életemben először fent maradtam egész este, hogy elolvassam a ficét, a Draco Trilógia első részét. Hamarosan megtaláltam a második részt, de akkor nem voltam jó angolos, nem tudtam tovább olvasni. Viszont megszerettem az írását. Imádtam a humorát, saját magát is kiparodizálta, és a cselekmény. Isteni. Lehet, hogy másnak a Gyűrűk Ura titkos naplók ismerős. Azt is ő alkotta. Csak leszedte netről műveit, mert megalkotta első regényét, a City of Bonest, és felvette a Cassandra Clare írói nevet. Úgy általában az egészről: Alig vártam ezt a könyvet, hogy megtudjam végre, mi lesz Claryvel és Jace-szel, és ki hal meg? Ugyanis a szerző elárulta, hogy az egyik Lightwood meghal. Az Alec fanok elkezdtek poénkodni, hogy kinek a halála viselné meg Alecet és hogy akkor inkább haljon meg Max, Alec kistestvére. A kritika innentől spoileres AZ ELSŐ KÉT RÉSZRE NÉZVE! A HARMADIK RÉSZBŐL FŐBB DOLGOK...