Ugrás a fő tartalomra

Kevin Williamson, Julie Plec: Stefan's Diaries - Origins (Stefan Naplói - Kezdetek)

Hogy akadtam rá: Szeretem a sorozatot, a könyveket nem igazán, de mivel ez a tévésorozaton alapul, gondoltam, adok neki egy esélyt.

Úgy általában az egészről: Stefan Salvatore egy nyughatatlan 17 éves fiú, aki Mystic Fallsban lakik a polgárháború idején. Unja a nyarat, nem tud magával mit kezdeni, nem tudja, hogy mit akar az élettől. Mivel a bátyja, Damon, csatlakozott a háborúba, ezért egyedül tengetni a napjait és senki sem érti meg. Viszont hiába ő a fiatalabb a két fivér közül, ő a felelősségteljesebb ezért is akarja az apja, Guiseppe rábízni majd a Veritas birtokot. Ehhez pedig nélkülözhetetlen egy feleség, a városka legátlagosabb lánya Rosalyn Cartwright, akivel, ha összeházasodnának bizony mindkét család jól járna.

Bár Stefan húzza a száját, mit tud tenni, követi apja utasításait, mint mindig, amíg meg nem érkezik egy titokzatos lány, Katherine Pierce, akinek tűzbe vesztek a szülei. Stefan első látásra beleszeret a vad és pimasz Katherine-be, ám mivel ő nem szabad, ezért bátyja csap le a lányra, aki időközben hazatér a háborúból, mert már nem hisz a dél győztes eszméiben.

Nos, szögezzük le, aki nem nézte a sorozatot, az nem fogja érteni. Az egész arra van alapozva, hogy az olvasó kívülről ismeri az egészet a 2. évad 4. részéig (ez a nagy visszaemlékezős rész a 2. évadban). Semmit nem írnak le, se tájat, se szereplőket, mert úgy veszik, hogy mindenki nézi a tévésorozatot, minek ecsetelni, hogy néz ki Ian Somerhalder és Paul Wesley, vagy Nina Dobrev. Ugyanakkor bárki is legyen az író (nem, nem Smith írta), az sem nézi a sorozatot, tele van apró hibákkal: Damonnak barna szeme van (mióta?), keverik a könyves L. J. Smithféle világgal (lapis lazuli védi őket a könyvben a naptól, a sorozatban nem a kavics a lényeg, hanem, hogy egy boszorkány varázsolta, itt pedig behozzák, hogy a kavics a lényeg, majd pár fejezet után megcáfolja.) Az egész tele van ütközésekkel: Néhány kitöltő jelenet van a sorozatbeli jeleneteken kívül, azokat élveztem olvasni, de amikor a sorozatból emeltek be párbeszédeket, jeleneteket, azokat is úgy elferdítették, hogy néha eltöprengtem, minek kellett ezt megírni. 70%-a csak a sorozatbeli jelenetek leírva Stefan szemszögéből.

Ezért is lesz az egész fanfic szagú, ami nem feltétlen rossz, de önálló regénynek kevés. Érdekes volt megtudni Stefan gondolatait és a múltjának egy darabkáját, ami eddig a sorozatból kimaradt, jó volt Damont és Stefant néha-néha együtt látni, mint testvérek, jó volt, megtudni Pearl és Anna háttérsztoriját. DE! De alapvetően néhány karakter OOC volt, vagyis nem karakter hű. Pearl például nagyban monologizál kemény hangon, majd egy mondat váltás és már zokog Stefan vállán. Damont pedig az író leginkább ezekkel a szavakkal jellemzi: "kacsintott" és "vonogatta a szemöldökét." Egyszerűen gyerekesnek találtam ezeket a fajta leírásokat. Plusz, persze, hogy mi tudjuk, hogy Katherine vámpír... de ez az egész könyv lényege, így nincs benne nagy történés, bár eleve rövid a kötet. Mégis Stefan LÁTJA, hogy "olyan hideg Katherine bőre, mint a decemberi reggel." Nem mellesleg pedig, hatmilliószor leírja, hogy milyen szép, egyenes, fénylő fogsora van, ami nevetségesen és erőltetetten hat.

De a rosszak mellett van benne jó is, és megérdemli a 4 pontot. Nincs rosszul megfogalmazva, csak a karakterizálás és a leírások sántítanak, néhol mégis együtt tudtam érezni Stefannal, meg tudtam érteni, néhol viszont az agyamra ment, hogy első látásra halálosan szerelmes lett Katherine-ba, bár ezt foghatjuk a lány vonzerejére is. Tetszett összességében, hogy belátást nyerhettünk a Salvatore-ok életébe, abba a két hónapba, amikor a két testvér örökre egymás ellen fordult. Hagy maga után kivetnivalót a regény, de könnyed és gyors olvasmány, és néhol még élvezetes is, pedig én nem szeretem Stefant és az egész az ő szemszögéből van. Kíváncsi vagyok, hogy a többi kötetből mit hoznak ki, remélem, ott már nem fog zavarni, hogy a sorozattól eltérően írnak valamit, és számítok valami nagyobb cselekményre is.

Röviden: A sorozat rajongóinak ajánlom, de anélkül érthetetlen és élvezhetetlen az egész, és semmi köze a Vámpírnaplók könyvekhez.

Kedvenc karakter: Damon, Katherine

Ami kifejezetten tetszett: jobb, mint L. J. Smith

Ami nem tetszett: elvárják, hogy a 2. évad 4. részig minden részt ismerj betéve, erre ők bakiznak, néhány karakter OOC (azaz nem karakterhű)

A történet: 4/5 pontból

A karakterek: 4/5 pontból

A borító: 3/5 pontból

Kiadó: HarperTeen

Kiadás dátuma: 2010. november 2.

Oldalszám: 256 oldal

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Top 10: Kedvenc disztópiás/poszt-apokaliptikus regény

A LISTA FOLYAMATOSAN FRISSÜL! (utoljára frissítve 2016. május 22 .) 10. James Dashner: Az útvesztő (ifjúsági, 3 részes sorozat) Thomas egy hideg, sötét liftben tér magához, s az egyetlen dolog, amire emlékszik, az a keresztneve. Minden más eltűnt az emlékezetéből. Amikor a lift ajtaja kinyílik, Thomas a Tisztáson találja magát egy csapat srác között. A Tisztáson élő fiúk mindennap Futárokat küldenek a lakóhelyüket körbeölelő Útvesztőbe, amelyet nehéz kiismerni, mivel a falai minden éjjel elmozdulnak. Thomas, az utolsóként érkező újonc számára egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az Útvesztő egy kód, ami megfejtésre vár. Úgy dönt tehát, hogy ő is Futár lesz. Annak viszont, hogy a megfejtés közelébe kerüljön, komoly ára van: például olyan lényekkel is találkoznia kell, akik elől mindenki más menekül. EGYSZER CSAK MINDEN MEGVÁLTOZIK… …megérkezik a Tisztásra az egyetlen lány, Teresa, aki nemcsak Thomasra lesz nagy hatással, hanem az egész csapat sorsára is. James Dashner tril

Kass Morgan: The 100 - A kiválasztottak

Hogy akadtam rá: Keresgéltem a friss megjelenések között, aztán készült belőle tévésorozat. Sorozat: A The 100 1. része. Úgy általában az egészről:  Clarke egy olyan városszerű űrhajón él, ahol minden bűnért halál jár. Kivéve ha kiskorú vagy, akkor bezárnak, és a tizennyolcadik születésnapodon kapsz egy tárgyalást. De Clarke tudja, hogy hiába, ez már csak látszat, ugyanis az elmúlt években mindenkit kivégeztek, ezért is gondolja, hogy lejárt az ideje, amikor a főorvos meglátogatja. Aztán rá kell jönnie, hogy a hajó Főkancellára titkos projektbe kezdett, és 100 fiatalkorú börtönre ítéltet küld a radioaktív Földre, ami egy nukleáris háború után lakhatatlanná vált. Clarke-nak amúgy sincs mit vesztenie, mert a szüleit kivégezték és az egészről a legjobb barátja, Wells tehet. Wells pedig megpróbálta felgyújtani az egyetlen Földről megmentett fát, hogy a lehető leglátványosabb bűnt kövesse el, hogy az apja, a Főkancellár ne tudja ne Clarke után küldeni az öngyilkos küldetésre, mert We

Cassandra Clare: City of Glass - Üvegváros

Hogy akadtam rá: Először lett a Harry Potter, aztán sok-sok fanfic író. Köztük Cassandra Claire, aki miatt életemben először fent maradtam egész este, hogy elolvassam a ficét, a Draco Trilógia első részét. Hamarosan megtaláltam a második részt, de akkor nem voltam jó angolos, nem tudtam tovább olvasni. Viszont megszerettem az írását. Imádtam a humorát, saját magát is kiparodizálta, és a cselekmény. Isteni. Lehet, hogy másnak a Gyűrűk Ura titkos naplók ismerős. Azt is ő alkotta. Csak leszedte netről műveit, mert megalkotta első regényét, a City of Bonest, és felvette a Cassandra Clare írói nevet. Úgy általában az egészről: Alig vártam ezt a könyvet, hogy megtudjam végre, mi lesz Claryvel és Jace-szel, és ki hal meg? Ugyanis a szerző elárulta, hogy az egyik Lightwood meghal. Az Alec fanok elkezdtek poénkodni, hogy kinek a halála viselné meg Alecet és hogy akkor inkább haljon meg Max, Alec kistestvére. A kritika innentől spoileres AZ ELSŐ KÉT RÉSZRE NÉZVE! A HARMADIK RÉSZBŐL FŐBB DOLGOK