Ugrás a fő tartalomra

Ellen Hopkins: Triangles (Háromszögek)


Hogy akadtam rá: Ellen Hopkins fanatikus vagyok.

Úgy általában az egészről: Hollynak jó az élete, három gyereke van és szerető férje, mégis úgy érzi, hogy nincs semmi, amit ő maga elért volna az életben. Állandóan nyughatatlan, bár lehet, hogy ez azért is van, mert nem találta meg a biológiai szüleit. De talán jobban érzi magát attól Holly, hogy miután az utolsó gyerekét is megszülte, leadta a felesleges kilóit, és elég dögösen néz ki, ezt kihasználva, flörtöl, akivel csak tud, sőt… Úgy gondolja, hogy ha erotikus regényeket akar írni, itt az ideje, hogy egy picit félrelépjen.
Andrea, Holly barátnője, aki elszörnyedve nézi, hogyan teszi tönkre a tökéletes házasságát Holly. A bökkenő, hogy Andrea arra vágyik, ami Hollynak megadatott, egy normális párkapcsolatra, ugyanis ő elvált és egyedül neveli a tizenhárom éves lányát.

Marissa pedig Andrea testvére, akinek több dologgal is meg kell küzdenie. Férje a munkába menekült otthonról, és már régóta külön hálószobában alszanak, de a gyerekek miatt maradtak együtt, akiknek megvan a maguk problémája is. Shane, Marissa fia meleg, és Shelby, a lánya pedig négy éves és halálos beteg. Nem sok ideje van hátra, és ezzel szembenézni egy anyának, szinte lehetetlen.

Ez Ellen Hopkins első felnőtt regénye, és sok panasz érkezett rá, miszerint nem hozza a színvonalat, miszerint ez nem is jó felnőtt könyv, ezért tartottam tőle, hogy most nagyot fogok csalódni, de hála az égnek a sok negatív kritika alaptalannak bizonyult. Ugyanis persze ez nem egy komoly témával foglalkozó könyv, mint Hopkins többi regénye, tehát nem olyan, hogy végig sírja az ember, de igenis jó könyv.

Nagy cselekmény nincs, egy átlagos könyv ez, ami nőkről szól, elsősorban nőknek. Nem akar most elborzasztani minket Hopkins, hogy de rossz a drog, nemi erőszak és a többi, egyszerűen felvázolja, milyen az élet, főleg egy negyvenéves nő szemszögéből. Mert ugye, ha az ember az élete felénél tart, elgondolkozik, hogy mit ért el eddig, mit akarunk egyáltalán elérni ebben az életben, ezt példázza Holly önkeresése, akinek mindene megvan, míg a körülötte lévők szenvednek, ő mégsem érzi magát teljesnek.

Szól arról, hogy milyen törékeny az élet, és ezt mi mind fel kell, hogy dolgozzuk. Van itt régen meghalt barátnő, vannak itt halott szülők, és hát, Marissa halálosan beteg gyereke. Milyen feldolgozni azt, hogy valakinek Isten (már ha hiszünk benne) még tíz évet se adott ebben a világban. Ezen a szálon, én bevallottam sírtam, Shelby, aki ugye beszélni is alig tudott a legtüneményesebb karakter volt az összes többi között.

Vannak ám itt apróbb megemlített problémák, ami átlagosan az életben előfordulhat, de persze nem mindenkire igazak: ilyen az alkoholizmus, amibe Marissa férje menekül, a bántalmazott és megerőszakolt emberek hogyan élik túl a traumájukat, látunk egy negatív példát (Sahara), egy pozitív példát (Alex). Akad tinédzser terhesség is, no meg, hogy milyen, hogy ha valakit örökbe fogadtak, mennyire határozza meg az az embert, hogy kik nevelik fel, és mennyire van szükségünk arra, hogy ismerjük az igazi gyökereinket.

De végül is ezek csak háttérmorzsák és a központban a kapcsolatok állnak: a barátság és a szerelem, pontosabban a házasság. Látjuk Marissa és Andrea szüleit, akiknek szintén nem volt tökéletes házassága, de együtt maradtak és most már csak azért is eléldegélnek egymás mellett. Van itt házasságtörés, több szálon is, és bemutatja, milyen annak, aki megcsal, és akit megcsalnak. És vajon meg lehet-e az ilyet bocsátani, érdemes-e egyáltalán, ha mást nem a gyerekek miatt.

De persze szól ez a barátságról, hiszen Andrea és Holly között, hiába annyira mások is, igazi barátság van, no meg a tinédzser lányok között is, és párhuzamosan látjuk, hogy a tinédzserek hogyan reagálnak egy-egy szituációra és hogyan a negyvenéves nők. Elgondolkodtat azon, hogy érdemes-e bármilyen kapcsolatba erőt fektetni, avagy hány év szünet után is lehet ugyanott folytatni, ahol abbamaradt minden. És ugyanakkor bemutatja egy anya feltétel nélküli szeretetét a gyereke iránt: legyen az akár halálos beteg, meleg, vagy terhes, drogos és a többi.

Nem én voltam ennek a regénynek a célközönsége, mert nyilván nem vagyok annyi idős, házasság, gyerek még a láthatáron sincs nekem, de mégis lekötött és érdekelt a három nő sorsa, akiknek így vagy úgy, de kereszteződött az életük és hatottak egymásra. Nem ajánlanám ezt a könyvet 18 év alattiaknak, mivel erotikus tartalommal bőven el van látva, és hiába verses regény, és hiába az érzelmekre hat ilyen leírással, mégis erősek az erotikus jelenetek, és Holly szexuális kalandozásait részletekbe menően olvassuk, ami tartalmaz orgiát is. (Én szóltam előre.)

Maga a regény végig magáról az életről szól, átlagos problémák, átlagos nőkről, mégis magával ragadott. Viszont a vége az, ami igazán ütött, legalábbis szerintem. Bár Hopkins elénk lógatja a megoldásokat, mégis keserédes minden szál, ugyanis nem mondhatjuk el, hogy igenis mindenkinek boldog vége lett, olyan, mintha egy vihar előtti tájképet tenne elénk. Látjuk a fellegeket gyülekezni, tudjuk, hogy még sok problémájuk lesz a szereplőknek az életben, amit már a mi nézőközönségünk nélkül kell leküzdeniük, ezzel emlékeztetve minket is arra, hogy küzdeni kell végig, mert erről szól az élet.

Szerintem jól sikerült Hopkins első felnőtt regénye, és a többit is fogom olvasni, bár itt is lehetett érezni Hopkins saját életrajzi elemeit, de pont ettől lett jó. Megjegyzés: elvileg lesz ennek folytatása, ami viszont ifjúsági könyv lesz, kíváncsi vagyok rá, mert a tinédzser karakterekbe is rengeteg a potenciál.

Kedvenc karakter: Shelby, Shane

Ami kifejezetten tetszett: a megvalósítás, az érzelmek ábrázolása

Ami nem tetszett: -

A történet: 5/5 pontból

A karakterek: 5/5 pontból

A borító: 6/5 pontból

Kiadó: Atria Books

Kiadás dátuma: 2011. október 18.

Oldalszám: 544 oldal

Megjegyzések

  1. Olyan jó lenne valamit olvasni Hopkinstól, mondjuk nem pont ezt elsőnek, de valamelyik tinédzserekről szóló könyvét... Nagyon figyelek majd, hátha meg tudom szerezni valahonnan.

    VálaszTörlés
  2. Szia. Mar en is meg akartam kerdezni, hogy honnan szerzed be Hopkins konyveit, mert Magyarorszagon en meg nem lattam...

    VálaszTörlés
  3. Sziasztok!

    Ellen Hopkins Perfectjét például bookline-on is meg lehet venni. Amúgy pedig: http://prospero.hu/katalogus/kereso/search.html?szerzo=ellen%20hopkins

    Ezek magyar oldalak, ez pedig külföldi: http://www.bookdepository.co.uk/

    Innen be lehet szerezni.

    Adrienn: ha arra gondolsz, hogy magyarul akarod megvenni, ezek nem jelentek meg magyarul, és nem is tudok róla, hogy ki akarnák adni őket.

    VálaszTörlés
  4. Köszi. :) Hmm, leendő egyetemi városomban a prosperonak van kapcsolattartó helyet, ez tetszik...

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Top 10: Kedvenc disztópiás/poszt-apokaliptikus regény

A LISTA FOLYAMATOSAN FRISSÜL! (utoljára frissítve 2016. május 22 .) 10. James Dashner: Az útvesztő (ifjúsági, 3 részes sorozat) Thomas egy hideg, sötét liftben tér magához, s az egyetlen dolog, amire emlékszik, az a keresztneve. Minden más eltűnt az emlékezetéből. Amikor a lift ajtaja kinyílik, Thomas a Tisztáson találja magát egy csapat srác között. A Tisztáson élő fiúk mindennap Futárokat küldenek a lakóhelyüket körbeölelő Útvesztőbe, amelyet nehéz kiismerni, mivel a falai minden éjjel elmozdulnak. Thomas, az utolsóként érkező újonc számára egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az Útvesztő egy kód, ami megfejtésre vár. Úgy dönt tehát, hogy ő is Futár lesz. Annak viszont, hogy a megfejtés közelébe kerüljön, komoly ára van: például olyan lényekkel is találkoznia kell, akik elől mindenki más menekül. EGYSZER CSAK MINDEN MEGVÁLTOZIK… …megérkezik a Tisztásra az egyetlen lány, Teresa, aki nemcsak Thomasra lesz nagy hatással, hanem az egész csapat sorsára is. James Dashner tril

V. C. Andrews: Virágok a Padláson

Hogy akadtam rá: Mivel fura érdeklődési köröm van, sokszor belebotlottam ebbe a könyvbe, végül egy német lány javasolta, hogy olvassam el (egyezik az ízlésünk), mivel úgy gondolta, hogy imádnám. Úgy általában az egészről: Adott nekünk a Dollangager család, akik abszolút tökéletesek. Ott van Corrine, a gyönyörű anya, Christopher, a szerető család apa, ifjabbik Christopher, az okos báty, Catherine, a főhősünk, aki balerina akar lenni, és két kisebb iker Cory és Carrie. Igen, a család, mint látjuk imádja a C betűs kezdőneveket. Mind gyönyörűek, mind szőkék és kék szeműek, a szomszédok Dresden babáknak hívják őket, irigylésre méltó életük van. Ha anyuci egy kicsit túl sokat is törődik a külsejével, ugyan mi az, hiszen szeret itt mindenki mindenkit. Ám egy napon a családfő autóbalesetben meghal, és innentől kezdve a tökéletes családi idill megtörik. Édesanyjuk picit összeomlik, de hát ez várható is, végül a szüleihez fordul, és sok-sok levél után a vonakodó nagyszülők készek arra, hogy b

Cassandra Clare: Clockwork Angel - Az Angyal

Hogy akadtam rá: Clare mániás vagyok a fanficjei óta. Úgy általában az egészről: Íme az Infernal Devices 1. része, az új Árnyvadász trilógia, amire annyira vártunk az Üvegváros után. Ismerjük Clare stílusát és szeretjük, ezért nagy volt az elvárás, főleg ugye pasi karakter szinten. De úgy írom le a kritikát, hogy mindenki értse, hiszen ez a kötet is ilyen, nem kell feltétlen előtte olvasni a Végzet Ereklyéit. 1878-at írunk, és a prológusban már találkozunk Willel és Jemmel a két férfi szereplőnkkel, akik nem mások, mint Árnyvadászok, azaz félangyal félember démonvadászok. Most is épp démonvadásznak, miközben egy rejtélyes gyilkosságba botlanak, ami után el is kezdenek nyomozni. Eközben Tessa Gray, ami igazi főszereplőnk megérkezik Londonba, mivel a nagynénje meghalt, és amellett is árva, már nem maradt más neki a világon, csak a bátyja. Igen ám, de hamar rá kell jönnie, hogy a bátyját, Nathanielt elrabolták a Sötét Nővérek névre hallgató warlockok. (Warlockok = féldémonok, akik