Ugrás a fő tartalomra

Mats Strandberg & Sara B. Elfgren: A kör

Hogy akadtam rá: A Geopen kiadó oldalán találtam rá.

Sorozat: Az Engelsfors trilógia 1. része.

Úgy általában az egészről: Engelsfors. Egy apró kis város Svédországban, ahol hat teljesen különböző lány most kezdi a gimnáziumot. Nem is sejtik, de mind ugyanarról a boszorkánynak a kivégzéséről álmodnak, és hogy különleges képességeik lesznek. Az iskolában az egyik diákot holtan találják, és míg öngyilkosságra gyanakszik mindenki, a lányok megtudják, hogy bizony gyilkosság volt, és most rájuk is veszély leselkedik, mert ők egy ősi prófécia Kiválasztottjai, akikre a gonosz erők vadásznak. A hat lánynak mind megvan a saját élete, a saját drámája, de kénytelenek összefogni, ha túl akarják élni ezt az évet.
Amikor megláttam ezt a könyvet, volt egy elképzelésem, hogy milyen lesz. Bevallom, főleg azért, mert svéd, és az északiaktól, amit olvastam, mindig volt egy sajátos hangulata és íze, és hiába ifjúsági fantasy ez, ezt vártam tőle, tehát magasra tettem a lécet. ÉS EZ A KÖNYV OLYAN SZÉPEN TELJESÍTETT! Az a baj, már előre tudom, hogy hiába akarnám átadni mindazt, amit éreztem olvasás közben, a felét se fogom tudni rendesen megfogalmazni, de annyi talán elég, ha azt mondom, hogy ez is bevonult az év legjobbjai közé.

Sokaktól hallottam, miközben körbekérdezősködtem ismerőseim között, hogy őket ez érdekli-e, hogy „jajj, hát ez olyan, mint a The Secret Circle” (amit tévésorozatban nem néztem, nem is akarom, és könyvben még csak hallottam róla), röviden: mindenki arra számított, hogy ez egy tömeggyártott fantasy lesz, csak most éppen boszikkal. És milyen jól tettem, hogy nem hagytam magam eltántorítani a könyvtől! Minden megvolt benne, amire én személy szerint egy ifjúsági könyvben vágyok.

A könyv bár hosszú, amolyan féltégla, egyszer sem untam, és sehol nem éreztem, hogy „jajj, ez felesleges.” A titka abban rejlik, hogy bár lassan hömpölyög a cselekmény, nem csak ezen van a hangsúly. Ez nem az a tipikus, megtudom-hogy-ilyen-olyan-lény-vagyok-és-jajj-a-pasim-mit-szól-hozzá könyv, szóval más is előtérbe kerül. Egyfelől ott van a mágia és a rejtély, hogy mik is ők pontosan, miről szól ez a prófécia, mit kell tenniük, és közben persze keresik a gyilkost, hiszen fel kell fedniük a kilétét, ha életben akarnak maradni. Viszont nem akciódús itt a nyomozás, hiszen tizenéves lányokról van szó, de mégis pont így volt hihető. Amitől pedig még így sem lesz unalmas a könyv, azok a karakterek.

Az egész regény inkább egy karakterközpontú dráma, és ettől a valóságos és a fantasy problémák keveredésével lesz igazán kellemes olvasmány. Hiszen ha a főhős egyszerre fél az iskolai bántalmazástól és a démonoktól, akkor az olvasó könnyebben tud vele azonosulni, és én ettől jobban elhittem, hogy akár itt is bármikor szembejöhet velem egy boszorkány vagy egy démon. És mivel horroros jelenetek is vannak benne, ez a realitás érzet még jobban az előnyére vált, és még jobban az idegeimet borzolta.

De persze a fantasy és a való világ szála összefonódik. Ahogy a lányok felfedezik a képességeiket, majd letagadják azokat, félnek tőlük, elfogadják őket, megpróbálják hasznosítani őket, úgy ismerik meg és fogadják el önmagukat is. És így az egész boszorkányosdi egy remek párhuzam arra, milyen is felnőni, és ilyen vonatkozásban ifjúsági könyv ez. Miközben épp egy rémisztő kaland kellős közepén botladoznak hőseink olyan emberi problémákkal is szembenézünk, mint a család és a barátság szövevényes dolgai, és hogy mennyire nem jó első látásra megítélni valakit.

Mind a hat lány nagyon erős karakter, és mind mások, mégis egytől-egyig mindet szerettem, és előnyére vált a rengeteg nézőpontváltás. Az írópáros remekül tudja ezt az eszközt használni, egyik szál sem unalmas, és jól fokozzák vele az izgalmat. Mindegyik karakter valamilyen szinten elveszett, még akkor is, ha elsőre ez nem is feltűnő, és remek volt látni, ahogy a hat különböző személyiség elfogadja egymást, és segítenek is egymásnak. Az egész prófécia és a Kiválasztott dolog, hogy akaratuk ellenére kell összefogni, arra is lehet utalás, hogy az életünkben tényleg véletlenszerűen hoz minket össze a sors olyan emberekkel, akik később nagy hatással lesznek ránk és fontosak nekünk, és egy-egy ilyen véletlen találkozás mennyire fontos lehet. Szóval inkább szól a barátságról a könyv, és ezek a kapcsolatok nagyon erősek benne, habár több karakter is küszködik romantikával egyáltalán nem rózsaszín a könyv, és ezek is reálisan vannak ábrázolva.

A lányok helyzete sem rózsás, olyan problémákkal néznek szembe, mint az anorexia, a drogfüggőség, az iskolai bántalmazás. Az egyiküknek alkoholista apja van, a másiknak nevelőapja, a harmadiknak nincs apja, és még lehetne sorolni. Van szexualitás és alkoholfogyasztás is a könyvben, és igen, káromkodások és csúnya szavak is, és ha mindezt egybevesszük a véresebb, nagyon hangulatos jelenetekkel, akkor raknék rá egy 16-os körkarikát.

Bár a kötet nagyjából zárt, azért mind a természetfeletti szálon, mind a lányok életével kapcsolatban hagy a szerzőpáros annyi kérdést, hogy epekedve várjam a 2. részt. Erősen gondolkozom, hogy addig megtanulok svédül.

Azoknak ajánlom a könyvet, akik szeretnének egy borzongató, sötét hangulatú ifjúsági fantasyt, és nem rettennek vissza a valóság gonosz dolgaitól sem. Hiszen valahogy ezt ötvözi A kör, és nem szól másról, mint hat lányról, akik önmagukat keresik mindkét világban.



Kedvenc karakter: Minoo, Rebecka, Linnéa, Vanessa, Anna-Karin, Ida, Max

Ami kifejezetten tetszett: a horroros hangulat, a valós témák, a jelenet, amikor kitépte a szívemet a szerzőpáros

Ami nem tetszett: -

A történet: 6/5 pontból

A karakterek: 5/5 pontból

A borító: 6/5 pontból

Kiadó: Geopen

Kiadás dátuma: 2012. október 25.

Oldalszám: 600 oldal

Megjegyzések

  1. Nem tudod mikor jelenik meg magyarul? :)

    VálaszTörlés
  2. "Erősen gondolkozom, hogy addig megtanulok svédül." :DD
    Elolvastam az első fejezetet, de nem nagyon tudtam eldönteni, hogy kell-e ez nekem. Azt hiszem még is kipróbálom.

    VálaszTörlés
  3. Ma jegyeztettem elő. :) Az az igazság, hogy gondolkodtam már egy ideje az angol kiadáson, de aztán valahogy mindig más könyv lett belőle. Kevés ilyen témájú fantasyt olvasok, de ez valahogyan hív. Úgyhogy aki bújt, aki nem... :D
    Svédből fordították? Nagyon remélem.:)

    VálaszTörlés
  4. @Névtelen: október 25. :) Oda is írtam a megjelenést.
    @zenka: :D Én azt mondanám, hogy próbáld be, hátha. Mondjuk én az első fejezetért is oda voltam.
    @reea: Szerintem svédből fordították. :) Remélem tetszeni fog.

    VálaszTörlés
  5. szia.
    esetleg tudod a 2. rész mikorra várható angolul/magyarul?
    nagyon tetszett a könyv,alig várom a folytatást!! :)

    VálaszTörlés
  6. @Névtelen: Fogalmam sincs, a kiadó facebook oldalát figyeld. :)

    VálaszTörlés
  7. áprilisban meglesz magyarul,oh yeah!!;)

    VálaszTörlés
  8. Nagyon jó könyv! Várom a 2. részt >.<

    VálaszTörlés
  9. Szia!
    Most szeretnék majd könyvet rendelni és gondolkodtam ezen a könyvön is , csak félek tőle ,hogy túl lányos és nyálas. Ami még fontos lenne hogy E/1 vagy E/3 íródott ?A hangulatára is kíváncsi lennék . (Mert jobban szeretem E/1 de ha jó végül is így is úgy is elolvasom.)És esetleg tudnál valamilyen jó kis véres kicsit ijesztő könyvet ajánlani ? Igazából fiú vagyok de szeretem az ilyen misztikus könyveket és azokat amiknek a vége nem mese habbal hanem valósszerű és jól felépített .Meg persze a csavaros történeteket.Bocsánat hogyha fárasztalak csak neked adok a véleményedre.

    VálaszTörlés
  10. @Névtelen: Nem fárasztasz. :) Viszont ott a posztban a válasz, hogy ez egy kemény, horroros hangulatú (olyan svédes, északi, ha olvastál már tőlük könyvet, érted mire gondolok), teljesen reális és semmi csöpögős nincs benne, a lányok a gyilkos után nyomoznak és az életükben felbukkanó problémákkal (pl. anorexia) kküzdenek.

    E/3-ban íródott, mert nagyon sok szemszög van benne (szerintem ez így itt teljesen jól működik.)

    Egy-két ajánlás pedig:
    Kelley Armstrong: The Summoning - A szellemidéző - abszolút reális ifjúsági fantasy, ahol nem a romantikán van a hangsúly
    Laurell K. Hamilton: Bűnös vágyak - ha lehet felnőtt, erotikus tartalmú regény, akkor ezt feltétlen ajánlom, elég véres és nyomozós.
    Cassandra Clare: Csontváros - bár a negyedik résztől picit szappanoperás lesz, de élvezhető
    Kendare Blake: Vérbe öltözött Anna
    Neil Gaiman: Coraline - egy kis rémmese. :)
    John Ajvide Lindqvist: Hívj be! - kemény 18+-as horror

    Remélem, valamelyik elnyeri a tetszésed. :)

    VálaszTörlés
  11. Köszönöm a választ :) , Szívesen olvasnék Laurell K. Hamilton-t csak az első részét sehol sem tudom megvenni .

    VálaszTörlés
  12. @Névtelen: Igen, erre nem is gondoltam, hogy kapható-e még. De ha mást nem, egyszer szerencséd lesz antikváriumban vagy vaterán. :)

    VálaszTörlés
  13. Szia!
    Ne haragudj,hogy zavarlak,de tudsz valamit a harmadik részről?

    VálaszTörlés
  14. @Névtelen: Őszre ígéri a kiadó, reméljük, meg is jelenik.

    VálaszTörlés
  15. szia! én olvastam az első kettő részét és nagyon tetszett, de nem tudod, hogy a harmadik rész mikor jön ki? kerestem, már mindenhol, neten is könyvesboltokban is de nem találtam meg :((

    VálaszTörlés
  16. @Wonder Vivian: Az előtted lévő kommentben a válasz.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Top 10: Kedvenc disztópiás/poszt-apokaliptikus regény

A LISTA FOLYAMATOSAN FRISSÜL! (utoljára frissítve 2016. május 22 .) 10. James Dashner: Az útvesztő (ifjúsági, 3 részes sorozat) Thomas egy hideg, sötét liftben tér magához, s az egyetlen dolog, amire emlékszik, az a keresztneve. Minden más eltűnt az emlékezetéből. Amikor a lift ajtaja kinyílik, Thomas a Tisztáson találja magát egy csapat srác között. A Tisztáson élő fiúk mindennap Futárokat küldenek a lakóhelyüket körbeölelő Útvesztőbe, amelyet nehéz kiismerni, mivel a falai minden éjjel elmozdulnak. Thomas, az utolsóként érkező újonc számára egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az Útvesztő egy kód, ami megfejtésre vár. Úgy dönt tehát, hogy ő is Futár lesz. Annak viszont, hogy a megfejtés közelébe kerüljön, komoly ára van: például olyan lényekkel is találkoznia kell, akik elől mindenki más menekül. EGYSZER CSAK MINDEN MEGVÁLTOZIK… …megérkezik a Tisztásra az egyetlen lány, Teresa, aki nemcsak Thomasra lesz nagy hatással, hanem az egész csapat sorsára is. James Dashner tril...

Kass Morgan: The 100 - A kiválasztottak

Hogy akadtam rá: Keresgéltem a friss megjelenések között, aztán készült belőle tévésorozat. Sorozat: A The 100 1. része. Úgy általában az egészről:  Clarke egy olyan városszerű űrhajón él, ahol minden bűnért halál jár. Kivéve ha kiskorú vagy, akkor bezárnak, és a tizennyolcadik születésnapodon kapsz egy tárgyalást. De Clarke tudja, hogy hiába, ez már csak látszat, ugyanis az elmúlt években mindenkit kivégeztek, ezért is gondolja, hogy lejárt az ideje, amikor a főorvos meglátogatja. Aztán rá kell jönnie, hogy a hajó Főkancellára titkos projektbe kezdett, és 100 fiatalkorú börtönre ítéltet küld a radioaktív Földre, ami egy nukleáris háború után lakhatatlanná vált. Clarke-nak amúgy sincs mit vesztenie, mert a szüleit kivégezték és az egészről a legjobb barátja, Wells tehet. Wells pedig megpróbálta felgyújtani az egyetlen Földről megmentett fát, hogy a lehető leglátványosabb bűnt kövesse el, hogy az apja, a Főkancellár ne tudja ne Clarke után küldeni az öngyilkos küldetésre, mer...

Cassandra Clare: City of Glass - Üvegváros

Hogy akadtam rá: Először lett a Harry Potter, aztán sok-sok fanfic író. Köztük Cassandra Claire, aki miatt életemben először fent maradtam egész este, hogy elolvassam a ficét, a Draco Trilógia első részét. Hamarosan megtaláltam a második részt, de akkor nem voltam jó angolos, nem tudtam tovább olvasni. Viszont megszerettem az írását. Imádtam a humorát, saját magát is kiparodizálta, és a cselekmény. Isteni. Lehet, hogy másnak a Gyűrűk Ura titkos naplók ismerős. Azt is ő alkotta. Csak leszedte netről műveit, mert megalkotta első regényét, a City of Bonest, és felvette a Cassandra Clare írói nevet. Úgy általában az egészről: Alig vártam ezt a könyvet, hogy megtudjam végre, mi lesz Claryvel és Jace-szel, és ki hal meg? Ugyanis a szerző elárulta, hogy az egyik Lightwood meghal. Az Alec fanok elkezdtek poénkodni, hogy kinek a halála viselné meg Alecet és hogy akkor inkább haljon meg Max, Alec kistestvére. A kritika innentől spoileres AZ ELSŐ KÉT RÉSZRE NÉZVE! A HARMADIK RÉSZBŐL FŐBB DOLGOK...