Ugrás a fő tartalomra

Cressida Cowell: How to Twist a Dragon's Tale - Így fejtsd meg a tűzkő titkát

Hogy akadtam rá: Az első részből van film.

Sorozat: Az Így neveld a sárkányodat 5. része.

Úgy általában az egészről: Szokatlan meleg köszöntött be, ami a vikingeknek nem tesz jót, és Hablaty nagyapja is megint valami közelgő veszélyt jósol, de mivel az öreg hóbortos, nem figyelnek rá. Az ifjú kalózpalánták éppen a rénszarvasterelés és a sárkányon lovaglás rejtelmeit tanulják, amikor is misztikus tűz ejti őket csapdába, és nem mindenki éli túl a találkozást az új, gonosz sárkányokkal, amik a közeli vulkáni szigetről szöktek. Vajon sikerül-e Hablatynak élve megúsznia a mostani kalandját, ami talán a legveszélyesebbnek ígérkezik?
Igen, megint egymás után két Hablaty könyvet olvastam, de tartom a mértéket – no meg még nem vettem meg a következő részeket –, és nem fogom a blogot elárasztani mesekritikákkal, ígérem. Viszont olyan jó ez a sorozat, hogy nem tudom megállni, még ha szeretném se, hogy ne egymás után több részt olvassak, ami már önmagáért beszél.

Erre a részre jó pár kritika azt írta, hogy innen megváltozik a sorozat, és már nem olyan, mint régen. És míg való igaz, hogy egy kicsit másfelé helyeződik a hangsúly, nekem ugyanolyan élményt nyújtott, mint eddig.

A szokásos ész vs. erő téma, még mindig megtalálható, hiszen a vikingek mit sem változnak, emellett pedig szerencsétlen Hablaty hiába mondja a nyilvánvalót, a viking harcosok arrogáns hozzáállásuktól nem hiszik el. Szóval az alapfelállásban még mindig ugyanazokat a témákat érinti Cowell, amit eddig, plusz ismételten hangsúlyt fektet Hablaty és az apja közötti kapcsolatra, ismételten egy nagyobb, szívszorítóbb vitával. Viszont itt volt az, amit az előző kötetben hiányoltam, ami nem más, mint Fogatlan! Fogatlan és Hablaty barátsága annyira szívmelengető, hiszen Hablaty már az eleje óta mindent megtesz érte, és szinte semmit nem vár el érte cserébe, Fogatlan pedig, mivel a nép alapból gyűlöli az embereket, nem akar kötődni a főhősünkhöz, mégis ebben a részben már nem csak vitatkoztak egymással, hanem nyíltan is kimutatták egymás felé, hogy bizony ők szeretik egymást és barátok.

Ha már barátság, akkor itt van nekünk Halvér, aki ebben a részben szembenéz azzal, hogy ő mennyire hasztalan, mivel hiába van különleges képessége, az is általában cserbenhagyja, és nem szokott semmit hozzátenni Hablaty sikereihez. Természetesen főhősünk ezt tagadja, és igenis rájön Halvér, hogy még ha nem is egyértelmű, ő is nélkülözhetetlen, és kinek ne lenne ilyen ember az életében, aki egy biztos pont, és elég, ha csak ott van mellettünk.

A szép kapcsolatábrázolás mellett – ami amúgy a nagy kedvencem a sorozatban –, most a történet is egy kicsit másabb hangnemet kapott, és bár ugyanolyan humoros és kalandos a történet, mint eddig is volt, egy kis vérrel és veszéllyel, mégis egy kicsit komolyabbnak éreztem. Valószínű, hogy a fiatal közönséget, akiket megcéloz a regény, nem fogják ezt érzékelni, de engem (majdnem) felnőtt fejjel, megérintett és meg is lepett. A mostani kötetben Hablaty egyik segítőjének olyan háttértörténete van, ami gyönyörűen szívet tépő, és nem, nem lesz megoldása, ez egy lehetetlenül keserédes helyzet, és pont az ilyen apró merész morzsákért szeretném, ha Cowell ifjúsági vagy felnőtt regényt írna. Ez a szál és a végén az epilógus utolsó sorai úgy a szívembe döftek, hogy hiába volt vicces és könnyed mese, mégis egy kis fekete foltot hagyott maga után, de ez a jó, hiszen sikerült érzelmeket kiváltania belőlem. Azóta se fogtam fel az epilógust, képtelen vagyok…

Ebben a részben ráadásul most nagyobb, veszélyesebb ellenfelekkel találkoznak, és jó páran döntenek úgy, hogy akár fel is áldoznák az életüket a másikért, és noha gyerekmese, és nem esik a szereplőknek baja (csak a sárkányoknak, amiért sírva is fakadt a gyermeki lelkem), azért mégis izgultam értük és el is szomorodtam. Pont ettől lesz egy kicsit sötétebb hangulata, mint eddig volt. Remélem, a kritikák igazak, és innentől komolyabb lesz a történet.

Természetesen ismét akad mögöttes mondanivaló, például az egyik gonosz kijelenti, hogy bár nem tett ellene valaki semmi rosszat, mégis azért tette tönkre az életét, mert „ok nélkül is tud gyűlölni.” És milyen egyszerű igazság ez! Ha valaki ok nélkül – vagy akár okkal is gyűlölködik – az mennyire rossz tanácsadó az életben, és motivációnak sem éppen kiváló.

Javarészt viszont arról szól a történet, hogy a múltbeli sérelmeinken és rossz dolgokon túl kell lépni, küzdeni kell, bármilyen rossz is a sorsunk, meglepően erős üzenet ez egy tíz éveseknek szóló könyvben, de imádtam. És egy záró idézet, ami szerintem kifejezi, hogy miért is vagyok szerelmes ebbe a sorozatba:

„Az emberi szív nem kőből van. Hála Thornak. Összetörhetnek, de utána meg is gyógyulhatnak, és újra erősen verhetnek.”

Kedvenc karakter: Hablaty, Fogatlan, Camicazi, Hotshot

Ami kifejezetten tetszett: a csavar a történetben, a humor, a mondanivaló

Ami nem tetszett: -

A történet: 5/5 pontból

A karakterek: 5/5 pontból

A borító: 5/5 pontból

Kiadó: Little, Brown Books for Young Readers

Kiadás dátuma: 2010. május 25.

Oldalszám: 272 oldal

Megjegyzések

  1. Szerintem mesét olvasni mindig lehet, kortól függetlenül, én is éppen most olvasok egy nagyon édeset. :)
    Egyébként meg ez a sorozat tényleg lehetne egyre komolyabb... végül is a tizedik kötet megjelenésére már egy kicsit felnőnek azok, akik az első idején pont beletartoztak a célközönségbe.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Top 10: Kedvenc disztópiás/poszt-apokaliptikus regény

A LISTA FOLYAMATOSAN FRISSÜL! (utoljára frissítve 2016. május 22 .) 10. James Dashner: Az útvesztő (ifjúsági, 3 részes sorozat) Thomas egy hideg, sötét liftben tér magához, s az egyetlen dolog, amire emlékszik, az a keresztneve. Minden más eltűnt az emlékezetéből. Amikor a lift ajtaja kinyílik, Thomas a Tisztáson találja magát egy csapat srác között. A Tisztáson élő fiúk mindennap Futárokat küldenek a lakóhelyüket körbeölelő Útvesztőbe, amelyet nehéz kiismerni, mivel a falai minden éjjel elmozdulnak. Thomas, az utolsóként érkező újonc számára egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az Útvesztő egy kód, ami megfejtésre vár. Úgy dönt tehát, hogy ő is Futár lesz. Annak viszont, hogy a megfejtés közelébe kerüljön, komoly ára van: például olyan lényekkel is találkoznia kell, akik elől mindenki más menekül. EGYSZER CSAK MINDEN MEGVÁLTOZIK… …megérkezik a Tisztásra az egyetlen lány, Teresa, aki nemcsak Thomasra lesz nagy hatással, hanem az egész csapat sorsára is. James Dashner tril...

Kass Morgan: The 100 - A kiválasztottak

Hogy akadtam rá: Keresgéltem a friss megjelenések között, aztán készült belőle tévésorozat. Sorozat: A The 100 1. része. Úgy általában az egészről:  Clarke egy olyan városszerű űrhajón él, ahol minden bűnért halál jár. Kivéve ha kiskorú vagy, akkor bezárnak, és a tizennyolcadik születésnapodon kapsz egy tárgyalást. De Clarke tudja, hogy hiába, ez már csak látszat, ugyanis az elmúlt években mindenkit kivégeztek, ezért is gondolja, hogy lejárt az ideje, amikor a főorvos meglátogatja. Aztán rá kell jönnie, hogy a hajó Főkancellára titkos projektbe kezdett, és 100 fiatalkorú börtönre ítéltet küld a radioaktív Földre, ami egy nukleáris háború után lakhatatlanná vált. Clarke-nak amúgy sincs mit vesztenie, mert a szüleit kivégezték és az egészről a legjobb barátja, Wells tehet. Wells pedig megpróbálta felgyújtani az egyetlen Földről megmentett fát, hogy a lehető leglátványosabb bűnt kövesse el, hogy az apja, a Főkancellár ne tudja ne Clarke után küldeni az öngyilkos küldetésre, mer...

Cassandra Clare: City of Glass - Üvegváros

Hogy akadtam rá: Először lett a Harry Potter, aztán sok-sok fanfic író. Köztük Cassandra Claire, aki miatt életemben először fent maradtam egész este, hogy elolvassam a ficét, a Draco Trilógia első részét. Hamarosan megtaláltam a második részt, de akkor nem voltam jó angolos, nem tudtam tovább olvasni. Viszont megszerettem az írását. Imádtam a humorát, saját magát is kiparodizálta, és a cselekmény. Isteni. Lehet, hogy másnak a Gyűrűk Ura titkos naplók ismerős. Azt is ő alkotta. Csak leszedte netről műveit, mert megalkotta első regényét, a City of Bonest, és felvette a Cassandra Clare írói nevet. Úgy általában az egészről: Alig vártam ezt a könyvet, hogy megtudjam végre, mi lesz Claryvel és Jace-szel, és ki hal meg? Ugyanis a szerző elárulta, hogy az egyik Lightwood meghal. Az Alec fanok elkezdtek poénkodni, hogy kinek a halála viselné meg Alecet és hogy akkor inkább haljon meg Max, Alec kistestvére. A kritika innentől spoileres AZ ELSŐ KÉT RÉSZRE NÉZVE! A HARMADIK RÉSZBŐL FŐBB DOLGOK...